Amicale de lux între forțele Europei

Spain’s Iago Aspas scores their first goal

Echipele naționale ale Italiei, Germaniei, Angliei, Spaniei și Franței au disputat aseară meciuri amicale, iar cea mai spectaculoasă partidă a fost arbitrată de Ovidiu Hațegan, pe Wembley.

Centralul român a condus meciul dintre Anglia și Spania, încheiat cu scorul de 2-2, după ce britanicii au condus cu 2-0. Aspas, în minutul 89 și Isco, în cel de-al șaselea minut de prelungire au restabilit însă egalitatea pentru iberici.

În cealaltă confruntare de cinci stele a serii, disputată la Milano, Germania și Italia s-au anihilat reciproc și au bifat prima remiză fără goluri marcate, din 1996.

Franța a remizat, 0-0, cu Coasta de Fildeș într-un meci condus de o altă brigadă de arbitri români, care l-a avut la centru pe Radu Petrescu.

Iată toate rezultatele și marcatorii meciurilor disputate aseară:

Ungaria-Suedia 0-2; Au marcat: Larsson ’30, Thelin ’67

Ucraina-Serbia 2-0; Au marcat: Skakhov ’38, Yarmolenko ’87 (pen)

Rusia – România 1-0; A marcat: Ozdroev (90+3)

Cehia-Danemarca 1-1; Au marcat: Barak ‘8/Jorgensen ’39

Austria-Slovacia 0-0

Italia-Germania 0-0

Irlanda de Nord-Croaţia 0-3; Au marcat: Mandzukici ‘8, Cop ’35, Kramarici ’68

Franţa-Coasta de Fildeş 0-0

Anglia-Spania 2-2; Au marcat: Lallana ‘8 (pen), Vardy ’48/ Aspas ’89, Isco ’90+6

sursa foto: reuters