Dubla Red Bull în Marele Premiu al Japoniei

max-verstappen-red-bull-racing-1
Dudau Andreea Valentina

Formula 1 / Dublă pentru Red Bull în Marele Premiu al Japoniei! Verstappen devine campion și la Suzuka!

Max Verstappen de la echipa Red Bull a câștigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei. Campionul mondial en-titre a fost urmat pe podium de coechipierul său Sergio Perez (locul 2, Red Bull) și de rivalul Carlos Sainz (locul 3, Ferrari).

Verstappen a dominat cursa la Suzuka, plecând din pole-position și obținând a treia sa victorie din patru posibile în acest sezon. Olandezul a ajuns astfel la a 57-a victorie din carieră, terminând cursa cu o diferență de aproape 13 secunde față de Sergio Perez.

Ziua a fost una dezamăgitoare pentru piloții de la Mercedes: George Russell s-a clasat pe locul șapte, iar Lewis Hamilton abia pe locul nouă. În urma rezultatelor de la Suzuka, clasamentul piloților a suferit mai multe modificări, cu piloții Red Bull lideri (Verstappen pe primul loc și Perez pe al doilea), urmați de cei de la Ferrari (Leclerc pe trei și Sainz pe patru) și cei de la McLaren (Norris pe cinci și Piastri pe șase).