„Festivalul Golurilor”, ediția câmpineană de iarnă! (GALERIE FOTO)

FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-ACS STEAGUL ROSU BRASOV, AMICAL (20.01.2018)

În primul joc amical al sezonului, pe o vreme câinoasă cu burniță, vânt, și chiar ceață și fulguială în mitanul al doilea, Petrolul a surclasat echipa ACS Steagul Roșu Brașov, team ce combate la nivelul eșalonului patru din Liga A brașoveană.

A fost genul de meci în care fotbaliștii sunt, practic, obligați să alerge pentru a nu îngheța. Oaspeții au făcut-o doar 20-25 de minute – adică atât cât i-au ținut “bateriile”! – sfârșind lamentabil cu 12 boabe în plasa portarilor Ailincăi și, mai ales, Câșlariu.

S-a jucat un gen de “unguresca” din copilărie, fotbalul practicat la o singură poartă dar cu efect minunat de vreme ce golurile curgeau în viteză!

A fost 0-1…

La una dintre singurele acțiuni ofensive ale trupei din Brașov, în plin efort defensiv, Antohe l-a busculat pe Cojocaru în careul mare iar arbitrul Safta a indicat punctul cu var! A trasformat Urs… iar de aici a început drama trupei antrenată de Vasile Gherghe!

Burzuluit câteva secunde la ai săi fotbaliști, Romică Ciobanu a dictat ofensiva totală! Și, în ultimele 30 de minute ale primei reprize, Arnăutu (2), Păun și Velisar au perforat plasa nefericitului Ailincăi. După ce, cu frecvență ridicată, s-a ratat la foc automat din poziții dintre cele mai favorabile!

… și s-a terminat 12-1!

Iar repriza a doua, cu lot schimbat și mult întinerit, “petroliștii” au găsit drumul cel mai scurt către gol, titirezii Nini Popescu și Cârjan reușind împreună numai puțin de 5 goluri: din acțiune, cu capul, foglia-seca, șuturi la colțul lung, în plasa laterală!

Au intrat și foarte tinerii Cârjan, M. Bratu, F. Sotir și Constantinescu, fotbaliști pe care, sunt sigur, fanii Petrolului îi vor aclama și mai abitir, în scurtă vreme!

Staff-ul, prezență în efectiv complet!

La „Festivalul Golurilor” de la Câmpina a fost prezent și staff-ul la vârf al partenerului finanțator Veolia, detașându-se chiar Mădălin Mihailovici, CEO-ul regăsit la partidă echipat ca un adevărat suporter în culorile galben-albastre! La final de meci, acesta a ținut să-i felicite, personal, pe toți “petroliștii” care au jucat și să-i asigure de toată susținerea sa!

Petrolul Ploiești – ACS Steagul Roșu Brașov 12-1 (4-1)

Stadion: Câmpina. Spectatori: circa 300. Marcatori: Arnăutu (23), Păun (37, 48, 65), Velisar (42), Ciocâlteu (44), N. Popescu (51, 77, 87, 90), Cârjan (67-penalti, 80)/ Faraon (14-penalti).

Petrolul (repriza I): Bolboașă (30 Avram) – Olaru, Antoche, Frâncu – Tudor Saim, Andor, Chindriș, Velisar – Ciocâlteu, Arnăutu, Păun.

Petrolul (repriza II): Avram (60 Botezan) – Catană, Frâncu, Țicu – Lambru, Ene, Nițescu, M. Bratu (77 F. Sotir) – N. Popescu, Cârjan, Păun (66 Constantinescu). Antrenor: Romică Ciobanu.

ACS Steagul Roșu Brașov: Ailincăi – A. Horjea, Borcescu, Cireașă, Bordea – Răducan, Urs, Faraon, R. Horjea – Fogorossi, Cojocaru. Au mai evoluat: Câșlariu – Cârstian, Packucs, Ungureanu și Horhocea. Antrenor: Vasile Gherghe.

Au arbitrat: Mihai Safta (Iordăcheanu) – Andrei Oprea și Marcel Marin (ambii din Ploiești).

sursa foto: sportpictures