Halep, de la agonie la extaz!

Simona Halep of Romania celebrates her win over Serena Williams of the U.S. during their WTA Finals singles tennis match at the Singapore Indoor Stadium

În această seară, pe arena Arthur Ashe din New York, de la ora 18:00, Simona Halep a avut un nou adversar facil în tentativa de a câștiga ediția 2016 a US Open.

După un prim set în care s-a distrat cu unguroaica Timea Babos, 6-1 după 24 de minute de joc, românca a început bine și și-a adjudecat serviciul în actul secund, dar jucătoarea maghiară a întors după ce și-a făcut serviciul și a reușit și break-ul! Simona a reușit re-break, 2-2, după un set jucat absolut entuziasmant dar Babos a defilat până la finalul setului, profitând de greșelile mari ale adversarei sale, 2-6! După 22 de minute…

În setul al treilea, pe serviciul său, românca a cedat primul ghem iar încrederea unguroaicei părea mult peste cea a Simonei. S-a dovedit a fi așa, în ghemul următor, cu toate că a avut două mingi de re-break, românca a cedat, 0-2! A urmat un ghem câștigat ușor – după șase pierdute consecutiv! – iar Halep a început, ușor-ușor, să-și revină! A avut 4-3 și trei mingi de break dar Babos s-a agățat de fiecare minge și scorul a devenit 4-4! În loc de 5-3…

Scenariul s-a repetat la indigo, cu sportiva maghiară având trei mingi de break, dar Simona a revenit extraordinar, 5-4! Imediat, ea a reușit break-ul și, implicit, victoria cu 6-4! Greu, foarte greu, dar meritat!

Așa cum subliniau și comentatorii de la Eurosport, meciul dintre Halep și Babos a fost cel mai frumos de la această ediție a US Open iar victoria româncei a fost chiar pe muchie de cuțit!

Halep va juca împotriva Carlei Suarez Navaro (12 WTA) învingătoare cu 6-4, 6-3 în fața Elenei Vesnina (20 WTA).

sursa foto: reuters