Manchester United, victorioasă la Vigo

Celta-Vigo-v-Manchester-United-UEFA-Europa-League-Semi-Final-First-leg

Manchester United a învins în deplasare formația spaniolă Celta Vigo cu scorul de 1-0 (0-0), aseară, în prima manșă a semifinalelor Europa League la fotbal.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Marcus Rashford (67), din lovitură liberă.

Celta a avut prima ocazie a partidei, prin danezul Wass (11), care a reluat cu capul peste poartă centrarea lui Radoja.

”Diavolii roșii” și-au creat prima oportunitate prin Rashford (20), însă portarul Sergio Alvarez a respins șutul tras de atacantul englez la colțul lung.

Galicienii au creat din nou pericol la poarta lui Romeoro (30), prin danezul Sisto, însă argentinianul a respins.

Oaspeții au controlat finalul primei reprize, iar Lingard (30, 39) și Mhitarian (35) au irosit oportunități bune de gol, portarul spaniol fiind providențial la ultimele două.

Aspas (52) și-a încercat șansa după pauză, iar șutul lui Sisto (59) a fost apărat de Romero.

United a avut o nouă situație bună prin Rashford (62), dar acesta a tras imprecis, pentru ca doar cinci minute mai târziu să marcheze golul din lovitură liberă (67).

Aspas a ratat o ultimă șansă a gazdelor (73), iar două minute mai târziu Lingard a avut șansa de a tranșa practic soarta calificării, însă a tras pe lângă din poziție ideală (75).

Manșa secundă se va juca pe 11 mai, pe ”Old Trafford”, iar finala va avea loc pe 24 mai, la Stockholm.

sursa: agerpres