Preliminariile Ligii Campionilor

FOTBAL:VIITORUL CONSTANTA-APOEL NICOSIA, LIGA CAMPIONILOR (26.07.2017)

FC Viitorul Constanța a învins formația cipriotă APOEL Nicosia cu scorul de 1-0, aseară, la Ovidiu. Meciul s-a disputat în prima manșă a turului al treilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal.

La debutul său în cea mai importantă competiție intercluburi de pe continent, Viitorul s-a impus prin golul marcat de fundașul Cristian Ganea (75). O reușită splendidă, o execuție perfectă din lovitură liberă, care l-a lăsat spectator pe portarul Waterman.

În minutele de prelungire, atacantul George Țucudean a fost eliminat pentru un fault imprudent asupra portarului Waterman.

Ludogoreț Razgrad, campioana Bulgariei, a fost învinsă de Hapoel Beer Sheva, 2-0 în deplasare, în cadrul aceleiași competiții

Pentru fosta echipă a lui Ovidiu Hoban au marcat Anthony Nwakaeme (19), fostul atacant al Universității Cluj, și Michael Ohana (79).

La Ludogoreț, fundașul român Cosmin Moți a fost integralist, iar atacantul Claudiu Keșeru a jucat până în min. 77.

FC Bruges, fără Dorin Rotariu în lot, a fost ținută în șah de turcii de la Istanbul Bașakșehir, 3-3, deși a condus cu 2-0.

NK Rijeka a remizat în deplasare cu Red Bull Salzburg, 1-1, dar Florentin Matei a fost doar rezervă la campioana Croației.

Surprinde și eșecul formației poloneze Legia Varșovia în Kazahstan, 1-3 cu FC Astana, golul oaspeților fiind reușit de albanezul Armando Sadiku.

Rezultatele meciurilor disputate marți

Reamintim, cu o seară în urmă s-au mai disputat și alte partide. Iată rezultatele de marți:

Partizan Belgrad (Serbia) — Olympiakos Pireu (Grecia) 1-3

FK Vardar Skopje (Macedonia) — FC Copenhaga (Danemarca) 1-0

AEK Atena (Grecia) — ȚSKA Moscova (Rusia) 0-2

FCSB (România) — Viktoria Plzen (Cehia) 2-2

Qarabag Agdam (Azerbaidjan) — Sheriff Tiraspol (R. Moldova) 0-0

Slavia Praga (Cehia) — BATE Borisov (Belarus) 1-0

Partidele din manșa secundă se vor juca pe 1 și 2 august.