Programul de azi al sportivilor români la JO de la Rio

Cea de-a 31-a ediţie a Jocurilor Olimpice a început azi-noapte, la ora 02:00 (ora României) atunci când Televiziunea Română a prezentat deschiderea oficială de pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro, acolo unde în jur de 80.000 de spectatori au aplaudat spectacolul unic al unei astfel de manifestații.

Timp de 17 zile, întreaga lume va urmări întrecerea celor peste 10.000 de sportivi calificați, care se vor întrece pentru glorie și medalii la 42 de discipline sportive. În total, se vor acorda 306 medalii, dintre care 136 vor fi primite de femei, 161 de bărbaţi, iar nouă vor fi pentru probe mixte.

România a deplasat la Rio un număr de 96 de sportivi, spadasinele Ana Maria Popescu, Simona Gherman şi Simona Pop, dar şi jucătoarele de tenis de masă Daniela Dodean Monteiro şi Elizabeta Samara, fiind primii sportivi români care vor intra în concurs. Cele cinci sportive vor debuta în sălile de la ora locală 9:00 (15:00 în România).

Programul complet al sportivilor români care vor evolua sâmbătă la Rio de Janeiro, este următorul:

Scrimă, ora 15:00 – Ana Maria Popescu, Simona Gherman, Simona Pop – spadă individual, calificări

Tenis de masă, ora 15:00 – Daniela Dodean Monteiro, Elizabeta Samara – simplu, turul I

Ciclism, ora 15:30 – Serghei Ţvetcov – cursa de şosea, finala

Tenis de masă, ora 15:45 – Adrian Crişan, Ovidiu Ionescu – simplu, turul I

Judo, ora 16:00 – Monica Ungureanu – categoria 48 kg, calificări

Canotaj, ora 16:30 – Cristi Pîrghie/George Palamariu – dublu rame, calificări

Gimnastică artistică, ora 16:30 – Marian Drăgulescu, Andrei Vasile Muntean – individual compus, calificări

Tenis, ora 16:45 – Irina-Camelia Begu, Monica Niculescu – simplu, turul I

Tenis, ora 16:45 – Horia Tecău/Florin Mergea, Irina-Camelia Begu/Monica Niculescu, Raluca-Ioana Olaru/Andreea Mitu – dublu masculin şi feminin – turul I

Judo, ora 21:30 – Monica Ungureanu – categoria 48 kg, recalificări şi finale

Scrimă, ora 22:00 – Ana Maria Popescu, Simona Gherman, Simona Pop – spadă individual, semifinale şi finale

Handbal, ora 01:50 – Meciul România – Angola – faza grupelor.

Cei care doresc să urmărească programul întrecerilor o pot face la TVR1, TVR2, TVR3 și TVRHD, televiziunea română asigurând peste 700 de ore de transmisii, dintre care 90% în direct, o premieră pentru televiziunile din România!

sursa foto: mediafax

sponsor

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here