Real Madrid cucereşte Supercupa Spaniei pentru a 10-a oară

asensio

Real Madrid a cucerit Supercupa Spaniei pentru a 10-a oară în istoria sa. Elevii lui Zidane au învins FC Barcelona, pe Santiago Bernabeu, cu scorul de 2-0, în cea de-a doua manşă. Acest succes vine la doar trei zile după ce formaţia madrilenă s-a impus pe Camp Nou, scor 3-1.

Cum s-a jucat

Marco Asensio a deschis scorul în minutul 4, în urma unui şut de la aproximativ 30 de metri. Un șut la care portarul echipei catalane, Marc-Andre ter Stegen, a rămas fără reacţie!

Gazdele au dominat întreaga repriză și au avut și o bară prin şutul trimis de Lucas Vazquez. Karim Benzema a dus scorul la 2-0, în minutul 39, după un şut din apropiere.

FC Barcelona a dat semne de revenire în partea secundă. Lionel Messi şi Luis Suarez au trecut fiecare pe lângă gol, dar bara le-a stat în cale amândurora. Spre finalul partidei, Zidane le-a dat ocazia să debuteze lui Theo Hernandez şi Dani Ceballos. Ambii au fost transferaţi în această vară de la Atletico Madrid, respectiv Real Betis.

Actuala campioană a Spaniei şi-a adjudecat astfel a 10-a Supercupă pe plan intern. Real Madrid a mai câştigat acest trofeu în 1988, 1989, 1990, 1993, 1997, 2001, 2003, 2008 şi 2012.

Caseta meciului

Real Madrid: Navas – Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo – Modric, Kovacic (Casemiro 62′), Kroos (Ceballos 80′) – L. Vazquez, Benzema, Asensio (Theo H. 75′). Antrenor: Zinedine Zidane.

FC Barcelona: ter Stegen – Mascherano, Pique (Semedo 50′), Umtiti – S. Roberto, Rakitic, Busquets, Gomes (Deulofeu 72′), Alba (Digne 78′) – Messi, L. Suarez. Antrenor: Ernesto Valverde.

Cartonaşe galbene: L. Suarez 80′, Mascherano 90+3′.

sursa: mediafax