RESTART: Acesta este Petrolul! Victorie clară cu CS Balotești!

petrolul cu balotesti1
Ciprian Radu

Acesta este Petrolul

Acesta este sau ar trebui să fie Petrolul! Când vrei să promovezi și joci cu CS Balotești, 3-0 este scor corect!

Leo Grozavu a restartat echipa la meciul cu CS Balotești. Față de prima etapă, acel 0-0 care a inflamat benzina la Ploiești, tehnicianul Petrolului a efectuat câteva schimbări. I-a titularizat pe Chindriș și Danci, l-a retras pe Ghinga în centrul apărării, unde a ieșit din schemă Plămadă.

Revenim la statutul Petrolului, de echipă care are un obiectiv precis și este capabilă sa-l îndeplinească:

Gol în minutul 3 al meciului jucat pe terenul de Chiajna, la o fază fixă, lovitură de colț împinsă în plasă de Cazan.

Pentru că mingea mai ajunge și la adversar și pentru că Baloteștiul nu s-a dus până la Chiajna doar ca să predea punctele, gazdele au avut câteva ocazii bune de a marca, prin Marin (24), Dedu (31) şi Nicolae (33).

Dar ploieștenii au trecut cu bine și, foarte important, au reușit să ducă jocul pe direcția dorită.

S-a făcut 2-0 pentru galben-albaștri în minutul 34, după o execuție splendidă reușită de Herea, fotbalist care, în prima etapă, a jucat cu lumina stinsă.

Apoi 3-0, Cazan trecându-și în cont dubla, tot în urma unui corner.

Cu două goluri din faze fixe și unul din acțiune încă înainte de pauză, Petrolul aduce cu ceea ce vrea să fie.

În repriza a doua, elevii lui Leo Grozavu au experimentat și gestionarea jocului. Le-a ieșit.

Felicitări! Așteptăm confirmarea în următoarea etapă: vineri, de la ora 18.00, cu Pandurii, pe stadionul Ilie Oană!

CS Baloteşti – FC Petrolul Ploieşti 0-3 (0-3)

Marcatori: Cazan (3, 41), Herea (34)

CS Baloteşti: Fulga – Dedu, Marciuc (cpt), Ghiţă, C. Mihai – Neagu, Predescu – Gojnea (70 R. Mihai), O. Marin, V. Nicolae – Paraschiv (46 Niculae). Antrenor: Emil Ursu.

FC Petrolul: Tordai – Olaru, Ghinga (cpt), Cazan, Ţigănaşu – Chindriş – Danci (70 Cruceru), Herea – N. Popescu (78 Nica), Arnăutu (61 Neziri), Grecu. Antrenor: Leo Grozavu.

Au arbitrat: Cătălin Buşi (Rm. Vâlcea) – Ferencz Tunyogi (Zalău) şi Florin Iacob (Constanţa).

Arbitru de rezervă: Marius Chitu (Târgovişte).

Observatori: Vasile Bratu (Slobozia) şi Petre Badea (Tulcea).

bogdan-nica-pnlromsilva COREP 07 SRL - Firma de constructiigristotermo-ploiestispalatoria-haroldparc industrialeko-angajeazaekond-angajeazasponsor