Petrolul, trei victorii în două zile!

gol velisar main

După o finală a Cupei “Nicolae Pescaru” disputată la prânz în Brașov și câștigată cu un sec 3-0 în dauna Oțelului Galați, “lupii” au mai avut de jucat un meci amical, de această dată în Prahova, la Strejnic. Fără Raul Botezan, Jean Prunescu, Nini Popescu și Georgian Păun, cu toții ușor accidentați, “petroliștii” au intrat deciși să ofere un meci frumos celor prezenți.

Cum s-a jucat

Puțin după ora 18:30, echipele gândite de Tavi Grigore și Andrei Erimia s-au luptat cu arșița iar jocul a curs fără nicio ocazie până în minutul 12. Atunci, la capătul unei combinații cu Arnăutu, fundașul VELISAR a șutat înșelător, la colțul scurt, înscriind spectaculos: 1-0!

În minutul 27, din interiorul careului mare, beneficiind de un ricoșeu fericit, D. Gheorghe a plasat balonul razant cu vinclul din dreapta lui Răduță!

După alte patru minute, la o neglijență a lui Antoche, vârful oaspeților, Stanciu, a pătruns singur spre… 1-1 dar Marinică a salvat excepțional!

În minutul 35, la capătul unei faze simple, Geană a luat la țintă bara de sus!

În replică, după alte două minute ARNĂUTU a marcat din apropiere după un corner executat de Puchea: 2-0!

Acesta a fost scorul primei reprize, după un joc cât de cât echilibrat.

Mitanul secund s-a jucat cu gândul mai degrabă la… finalul jocului! Căldura toropitoare și-a pus amprenta pe evoluția galben-albaștrilor care, din conservatorism, au jucat economicos. Scorul a rămas cel din primele 45 de minute iar miercuri, 9 august, vor întâlni la București, în Cupa României, pe FC Regal Sport.

FC Petrolul Ploiești – Progresul Spartac București 2-0 (2-0)

Stadion: “Conpet” Strejnic. Spectatori: circa 400 . Marcatori: Velisar (12), Arnăutu (37)

FC Petrolul (prima repriză): Marinică – Olaru, Antoche, Frâncu, Velisar – Chindriș – Lambru, Puchea, Cl. Tudor (cpt), D. Gheorghe – Arnăutu. Antrenor: Octavian Grigore.

FC Petrolul (repriza secundă): Bolboașă – Catană, Chiriță (cpt), Antoche, Țicu – Chindriș – Nițescu, Vintilă, Ciocâlteu, Dumitru –  Stănescu.

Spartac București: Răduță – Parfon, Stoian, Neacșu, Matache – Frangu, Donca – Georgescu, Nechita, Geană – Stanciu. Au mai evoluat: Săndescu – Nemțescu, Grigore, Zaharia, Pârvu, Tudorache, Mincă, Damaschin. Antrenor: Andrei Erimia.

Au arbitrat: Laurențiu Piciu – Mihai Vizitiu și Gabriel Enache.