Sorana Cîrstea a suferit o înfrângere în optimile de finală la Miami Open. Ea a fost învinsă în două seturi de către americanca Danielle Collins, scorul fiind 3-6, 2-6

OIP
Constantin Corina

Jucătoarea de tenis română Sorana Cîrstea a întâlnit-o pe americanca Danielle Collins în optimile de finală ale prestigiosului turneu WTA 1000 de la Miami Open, cu premii totale în valoare de 8.770.480 de dolari

Sorana Cîrstea a reușit să câștige 58% dintre punctele jucate cu primul serviciu, însă Collins a fost net superioară. În primul set, Collins a reușit un singur break și s-a impus cu scorul de 6-3. Sportiva din SUA și-a ridicat nivelul jocului în setul al doilea și a încheiat cu 6-2. Astfel, Sorana Cîrstea, clasată pe locul 24 în lume, rămâne fără victorie în fața americancei.

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit o singură dată, în anul 2018, la turneul de la Roma. Atunci, sportiva din SUA s-a impus cu scorul de 6-3, 4-6, 6-4. Collins avea să fie eliminată în următoarea rundă de Daria Kasatkina, cu scorul de 6-2, 6-3, la acel turneu.

Danielle Collins a anunțat că se va retrage din tenis la finalul acestui sezon competițional.

La Miami Open, Sorana Cîrstea va primi un cec în valoare de 101.000 de dolari și 120 de puncte WTA. Ea nu a reușit să își apere semifinala făcută anul trecut și va pierde cel puțin trei locuri în clasamentul mondial. Într-un clasament live, virtual, Cîrstea ocupă locul 27, însă poate fi depășită și de Victoria Azarenka, în funcție de parcursul bielorusei la Miami.

Turneul feminin de la Miami este dotat cu premii în valoare totală de 8,770,480 dolari, iar câștigătoarea va primi 1,1 milioane de dolari.